Mleko dla cieląt-Milkivit Mlekopan
  • Mleko dla cieląt-Milkivit Mlekopan

MLEKO DLA CIELĄT-MLEKOPAN 20 KG

159,00 zł
Brutto

Wyświetl historię cen produktu

Najbardziej rozpoznawalna nazwa preparatu mlekozastępczego w Polsce. Zrównoważona receptura oparta na makuchu lnianym oraz surowcach mlecznych. Sprawdzony w każdych warunkach. Często stosowany w 2-3 fazowych systemach odchowu. Ekonomiczny i zdrowy.

Ilość

 

Polityka bezpieczeństwa

 

Zasady zwrotu

 

Zasady dostawy

Mleko dla cieląt

Najbardziej rozpoznawalna nazwa preparatu mlekozastępczego w Polsce. Zrównoważona receptura oparta na makuchu lnianym oraz surowcach mlecznych. Sprawdzony w każdych warunkach. Często stosowany w 2-3 fazowych systemach odchowu. Ekonomiczny i zdrowy.

Stosować u cieląt od 21-go dnia życia. Wymieszać w proporcji 1:9 (111 g/l wody), tzn 1 kg proszku + 9 l wody  = 10 l mleka. Mieszać w temperaturze 45-55 oC. Pojenie powinno odbywać się w temperaturze 40-42oC. Zalecany 3 dniowy okres przejściowy przy zmianie preparatu. Produkt pęcznieje po rozpuszczeniu w wodzie. Odpajać po 5-10 min. od rozpuszczenia w wodzie

ZALETY:

  • Zawiera makuch siemienia lnianego
  • Sprawdzona receptura
  • Optymalna kombinacja witamiowo-mineralna
  • Niska cena

KORZYŚCI:

  • Ekonomiczny odchów cieląt
  • Zdrowe cielę
  • Stymuluje pobieranie pasz stałych
  • Dobra pobieralność

WAGA:20 KG.

---

Zastanawiacie się jaka dawka mleka dla cieląt będzie najlepsza? Oto kilka wskazówek.

 

Dawka, która wynosi od 4 do 5 litrów dziennie jest najczęściej stosowana w chowie bydła. Nie jest zbyt popularna w Polsce, jednak przyjęła się jako powszechny standard na terenie całego świata. W stosunku do niego porównywane są skutki podawania cielętom innych dawek pasz w płynie.

Zaleta jaka wynika z podania takiej ilości mleka to przede wszystkim mniejsze koszty, wynikające z mniejszego wykorzystania mleka pełnego czy preparatu mlekozastępczego. Dodatkowo odpajanie niezbyt dużą ilością mleka dla cieląt ma swoje przełożenie  w większym zużyciu paszy stałej przez zwierzęta w początkowych okresach swojego życia.

Dzięki temu można przestać podawać mleko dla cieląt mniej więcej między 4 a 5 tygodniem jaki upłynął od urodzenia i zacząć żywić zwierzę tańszymi paszami stałymi. Zapewne poskutkuje to mniejszymi nakładami finansowymi przeznaczonymi na robociznę. Według badań skarmianie niezbyt dużych ilości mleka bądź preparatu mlekozastępczego skutkuje mniejszą ilością zagrożeniem biegunek u cieląt podczas pierwszych tygodni życia.

 

Mleko dla cieląt w ilościach nieprzekraczających 8 litrów to dawka, którą bardzo często stosuje się w odchowie zwierząt w Polsce. Taka ilość stanowi pewien kompromis między podaniem małej a bardzo dużej dawki mleka. Bardzo możliwe, że właśnie dlatego jest tak popularna wśród hodowców.

Podanie 6-8l mleka dziennie przez okres od 7 do 8 tygodni to dość drogi sposób żywienia, z uwagi na to, że zużycie mleka jest dość duże. Duży jest również nakład pracy wiążący się z odpajaniem bydła do 7 – 8 pierwszych tygodni życia.

Zdarza się, że czasem cielętom nie wystarcza nawet dość długi czas podania mleka, aby zaczęły swobodnie żywić się paszami stałymi w ilościach, jakie zagwarantowałyby dobry stan ich zdrowia po odłożeniu.

Taka sytuacja może wystąpić, gdy w czasie podania mleka cielętom, poda im się również paszę objętościową. Spowoduje to, że mieszanka treściwa zostanie pobrana w mniejszych ilościach.

 

Coraz bardziej rozpowszechnia się zastosowanie mleka dla cieląt w ilościach od 8 do 10 na dzień. Takie zachowanie ma wykorzystać biologiczny potencjał wzrostowy cieląt. Dzięki dużym przyrostom masy ciała zwierząt w początkowym okresie życia jałówki zostaną szybciej okrywane, a dodatkowo zostanie znacznie skrócony czas, w którym nie stanowią one zysku dla hodowców. Według badań podawanie cielętom dużych dawek mleka w pierwszym okresie życia ma dobry wpływ na ich nadchodzącą wydajność mleczną, pozyskanego z nich bydła.

Podawanie cielętom dużych dawek mleka ma również wady. Wśród największej wyróżnia się dużą ilość biegunek. Szczególnie dużą ilość można zaobserwować w sytuacji, gdy cielętom podaje się mleko pozaklasowe bądź jakiś produkt mlekozastępczy, którego nie zalicza się do preparatów wysoko jakościowych.

W sytuacji użycia produktu mlekozastępczego, poleca się wybór takiego, który zawiera około 25% białka ogólnego, dzięki czemu w lepszy sposób zostanie wykorzystany potencjał wzrostowy zwierząt. Takie warunki żywieniowe cieląt dużymi ilościami produktów zastępujących mleko może wiązać się z dużymi nakładami pieniężnymi.

 

Zastosowanie mleka dla cieląt zarówno w małych jak i większych ilościach ma swoje pozytywne oraz negatywne strony. Ponadto na końcowy sukces zastosowania w chowie cieląt wskazanej dawki mleka ma wpływ wiele aspektów.